Účet mKonto od mBanky recenze [2022]

20. 10. 2020

V této recenzi se blíže podíváme na běžný účet mKonto od mBank. Mladá a ambiciózní banka sází na vedení účtu bez poplatků, správu účtu přes mobilní aplikaci a na jednoduchost. V této mBank recenzi se dozvíte další detaily o mKontu i o bance, jejich výhody a nevýhody a zda se vám vyplatí investovat čas do pořízení tohoto běžného účtu. A také Vám poradíme, jak získat bonus až 500 Kč.

Obsah recenze

mBank – stručná historie

Internetová banka mBank vznikla v roce 2000 v Polsku. Na český trh vstoupila v roce 2007 jako první internetová banka na našem trhu. Již v té době začala nabízet vedení účtu zcela bez poplatků, což bylo na tehdejší dobu zcela ojedinělé.

Sázela na to, že si klienti své účty budou spravovat přes internet, a tak není potřeba zřizovat drahé pobočky. A proto i dnes provozuje mBank jen pár poboček, a to především ve velkých městech. Je to pro případ, že byste něco chtěli probrat osobně nebo měli zájem o hypotéku, vše ostatní zvládnete zařídit přes internet.

Za třináct let na českém trhu dokázala posbírat přes 667.000 klientů (zdroj) a řadu ocenění v soutěží Zlatá koruna. Letos získala 1. místo v ceně veřejnosti za mKartu Svět s nejvýhodnějším kurzem (zdroj). Výčet ocenění by zabral hodně místa, ale prakticky každý rok vyhrála mBanka nějakou cenu.

mKonto – běžný účet bez poplatků – je tomu skutečně tak?

Na oficiálních stránkách mBanky se dočtete, že účet mKonto je bez poplatků. A když si pročtete ceník, tak rychle zjistíte, že tomu tak skutečně je. Založení i vedení účtu je skutečně zdarma. I platby, jak příchozí, tak odchozí v rámci ČR jsou zdarma, taktéž internetové bankovnictví.

V rámci běžného užívání můžete narazit jen na dva poplatky. Výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí máte zdarma, ale pozor, musíte vybrat minimálně 1.500 Kč. Pokud vyberete méně bude vám naúčtován poplatek 29 Kč. Druhý poplatek je pak, pokud si přes bankomat budete zjišťovat zůstatek, budete lehčí o 9 Kč. Ale kdo by si zjišťoval zůstatek na účtu přes bankomat, když má mobilní bankovnictví ve svém mobilu, že?

Přehled základních položek a jejich cena

PoložkaCena
Zřízení a vedení účtu0 Kč
Příchozí i odchozí platby v rámci ČR (včetně trvalých příkazů, inkas a SIPO plateb)0 Kč
Příchozí i odchozí platby SEPA v EUR0 Kč
Vedení platební karty0 Kč
Internetové a mobilní bankovnictví0 Kč
Výběr ze všech bankomatů v ČR na 1.500 Kč0 Kč
Výběr ze všech bankomatů v ČR do 1.499 Kč29 Kč
Výběr ze všech bankomatů v zahraničí nad 1.500 Kč0 Kč
Výběr ze všech bankomatů v zahraničí do 1.499 Kč29 Kč
Dotaz na zůstat na účtu z bankomatu9 Kč
Zřízení i vedení spořícího účtu0 Kč
Zřízení a vedení kontokorentu0 Kč
Vklady v hotovosti na účet přes vkladové bankomaty Euronet0 Kč

Služby a funkce v rámci mKonta

Platební karta

Ke každému účtu získáte běžnou debetní kartu Visa, nebo Mastercard zdarma. Zdarma získáte i dodatkovou kartu. Ke kartě si můžete pořídit i různá pojištění jako například cestovní, nebo proti zneužití karty. Pořídit si můžete také Kreditní kartu, která je taktéž zdarma.

Google Pay a Apple Pay

Pokud rádi platíte mobilem či chytrými hodinkami jistě oceníte podporu nejčastějších formátů jako je Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Odpovědi na nejčastější dotazy stran těchto způsobů placení najdete na těchto stránkách.

Internetové bankovnictví

Jako každá moderní banka i mBank má své internetové a mobilní bankovnictví. Jednoduše tak z mobilu či počítače pošlete peníze, zjistíte zůstatek, zablokujete kartu a zařídíte spoustu dalších věcí, kvůli kterým byste dříve museli chodit osobně do banky.

Placení na mobilní číslo protistrany

Pokud si nejste jisti číslem účtu protistrany, stačí zadat jeho mobilní číslo a aplikace to zařídí za vás.

Kontokorent

K mKontu si taktéž můžete pořídit kontokorentní úvěr až do výše 300.000 Kč. Pokud si nastavíte kontokorent na 1.000 Kč nebudete dokonce platit žádné úroky.

Spoření

Kromě úvěrů a kontokorentu si můžete naopak i spořit s mSpoření. Nejde o klasický spořící účet, jak ho znáte z ostatních bank. Dopředu si nastavíte, na co chcete spořit a jaká částka se má strhávat. Zvolit můžete buď fixní částku, nebo procenta z transakce. Následně při každé vaší platbě se ona částka uloží na cíl vašeho spoření, které se pak úročí aktuálním úrokem. Je to velice zajímavá možnost spoření, na kterou nemusíte moc myslet a za čas zjistíte, že jste si již naspořili částku, kterou potřebujete.

mKont pro děti

Pokud máte děti jistě oceníte i možnost pořídit účet i jim a učit je tak finanční gramotnosti. Na výběr máte dvě možnosti podle věku vašich dětí. Pro nejmenší do 15 let je to mKonto pro děti a pro mladistvé od 15 do 18 let je to mKonto #navlastnitriko.

Zřízení a vedení obou typů účtu je zdarma. U každého je možnost až 3 výběrů měsíčně z kteréhokoliv bankomatu zdarma.

Jak na založení účtu mKonto

Na výběr máte buď osobně na pobočce, nebo pohodlně z domova on-line. Na této stránce vyplníte žádost. Zvolit můžete buď plně on-line, v případě, že už máte účet u jiné banky, nebo s podpisem papírové smlouvy, kterou vám doveze kurýr po celé České republice.

Výhody a nevýhody účtu mKonto od mBanky

Výhody

  • Téměř vše je zdarma
  • Mobilní aplikace pro snadnou správu
  • Zasílání plateb na mobilní číslo
  • Zajímavý způsob spoření

Nevýhody

  • Malá síť bankomatů pro vklad hotovosti
  • Zpoplatněné výběry z bankomatu pod 1.499 Kč

Získání bonusu 500 Kč

Až do 28. 2. 2022 můžete od mBanky získat bonus 500 Kč. Jak na to? Stačí se přes tento odkaz zřídit nový účet a zadáte promokód "ZIMA". Následně si nejpozději do 28. února 2022 nainstalujte mobilní aplikaci mBank a synchronizujte ji se svým nově zřízeným účtem.

Dále si založíte mSpoření, kde je nově navýšen úrok na 3 % ! A do konce února na ní budete mít alespoň jednu příchozí transakci.

Tento bonus platí pro účty zřízené v období od 1. 1. 2022 do 28. 2. 2022, případně do vyprodání zásob. Více informací o tomto bonusu získáte v podmínkách u mBank.

Alternativy

Z dalších bank, které na našem trhu nabízejí účet bez poplatků si můžete zvolit například Fio banku, která se zaměřuje především na malé a drobné podnikatele. Nebo Equa banku.

Shrnutí recenze mBank - pro koho se vyplatí

Pokud jste moderní člověk, který rád využívá moderní prostředky (Apple Pay, Google Pay, mobilní aplikace pro správu účtu) a neradi platíte zbytečné poplatky, tak mBank je právě pro vás. Při využívání těch moderních vymožeností eliminujete potřebu hotovosti. Tím odpadá riziko poplatku za výběr z bankomatu, která je asi jedinou vadou na kráse jinak bezpoplatkového účtu.

Odkazy

Oficiální stránky banky – https://www.mbank.cz/osobni/

Ceník mKonto - https://www.mbank.cz/informace-k-produktum/sazebnik/osobni-finance/sazebnik_aktualni.pdf

Počet klintů mBank - https://www.penize.cz/bezne-ucty/413386-nejvetsi-banky-v-cesku-zebricek-podle-poctu-klientu-i-penez

Získaná ocenění mBank - https://www.zlatakoruna.info/financni-produkty/ucty/bezne-ucty/mkonto-osobni-ucet-mbank-bre-bank-sa-organizacni-slozka-podniku

Další zajímavé recenze